Ubytování Počátky - Výlety do okolí

EnglishDeutsch

Penzion Oloffson
Palackého náměstí čp.15
394 64 Počátky
tel. 420 722 594 403
e-mail penzion@oloffson.cz

Mapy se zákresem tras

Trasy jsou do mapového podkladu doplněny barevným tečkováním, které by mělo začínat vždy na náměstí u kašny. Protože  pak by ale v centru vznikla zbytečná tlačenice, tak "u kašny" začíná pouze červená a růžová "tečka" a ostatní barvy (modrá, zelená, fialová) postupně odvětvují.

Barvy teček nekorespondují s barvami turistických značek!

Náročnost se dosti různí a je, mimo jiné, závislá na ročním období (pozor na vzrostlou vegetaci typu ostružina-kopřiva nebo řepkové pole), počasí (hluboký sníh) a okamžitém stavu Vašeho orientačního smyslu. Informujte se přímo u paní správcové nebo u mne.

Přiložené soubory:

Výlety do okolí

Žirovnice

http://www.zirovnice.cz/ (Stojčín, Popelín, Stranná, Metánov- fotky z Metánova a Stranné o kus níže u výletu do Kamenice, Častrov, Ctiboř, Cholunná, Jakubín, Popelín, Bořetín, Palupín, Zahrádky)

Doprava: pěšky*, kolmo*, autem, busem
Žirovnice je malé městečko vzdálené asi 4km od Počátek. V obci menší zámek s pozoruhodnými gotickými freskami, se stálou výstavou dějin knoflíkářství a perleťářství, sbírkou šicích strojů, ukázkami lidového umění a řemesel v nově opraveném špýcharu. Po zdech vězení ve věži nadčasové vzkazy tehdá vězněných (proťaté kosočtverce apod.). Zámek doporučuji, po prohlídce obejít zespoda k odbočce na Popelín s mostkem a sochou sv.Jana (místo s kouzlem). Po silnici na hráz Hutního rybníka s výhledem na zámek.

Vzájemná blízkost, souměřitelnost velikostí i významem, je příčinou mírného, vzájemného popichování mezi počáteckými brkaři a žirovnickými čamrdáři. Takže Žirovnice nic moc.

 Při dopravě pěšky nebo na kole nedoporučuji spojovací silnici, ale z počáteckého naměstí po červené turistické značce, kolem nemocnice, výpadovkou na Stojčín (železniční nádraží), asi 300m za cedulí u památné lípy šikmo hore kopcom k „Sosně“(pěkný rozhled) a skrz les, do Žirovnice. Možnost koupání v Budínu.
Zpátky do Počátek, pro pěší, nejlépe stejnou cestou ven ze Žirovnice, ale neodbočovat ze silnice, dojít až do Stojčína (hospoda „U Johnyho“) a odtud do Počátek. Možnost ještě proběhnout i Balkovým peklem (rybníky a mlýny). Pro kolisty pokračovat z hráze Hutního rybníku silnicí směrem na Popelín a opět přes Stojčín do Počátek. Na přiložené mapě možné trasy vytečkovány modře.

Nebo druhou stranou přes Strannou, Metánov, Častrov a Ctiboř do Počátek. Ve Stranné zajímavý hrazený kostel, pro mladší pozoruhodný, typický, komunistický kulturák, kde jsem dostal poprvé pěstí. V Metánově rodiště a muzeum myslitele a buditele Jakuba Hrona (http://www.osjh.cz), v Častrově jeho hrob. Přes Ctiboř do Počátek. Poslední doporučená trasa je pro  kolisty i pěší přes Cholunnou, Jakubín a Ctiboř. Vše opuštěné silničky (snad mimo Žirovnice-Stranná). Z Cholunné i Jakubína se lze dostat do Počátek i přes kopec. Je to kousek, je tam krásně a liduprázdno a dá se tam zcela neškodně zabloudit. Některé z těchto variant na přiložené mapě tečkovány fialově.

Automobilisté nebo zdatní cyklisté (vlastně bikeři) můžou trasu pěkně protáhnout z Popelína směrem na Strmilov, ale v Bořetíně na křižovatce rovně na Palupín. Od palupínského kostelíku (místo s kouzlem- viz. foto) rozhled v šírý světa kraj. V remízku za hřbitovem pamětní kámen - viz. foto (fotografie z února 2010).

    

Zpět libovolně, například přes Horní Dvorce, Zahrádky a Panské Dubenky. V Zahrádkách pozoruhodná výtvarná dílna (http://www.zahradky.cz/index.php?menu=1), Kolmanovo pekařství (nejlepší chléb na světě, ideální ke steakům od Vojtů, gril s kamenem na penzionu), pálenice. Jestě krátce zpět do Popelína. Směrem na Bořetín, úplně na kopci odbočuje lesní cesta na zbořený hrádek Tůmův vrch. Místo mě nijak nezaujalo, ale neříkejte to mým kamarádům, skautům ze Žirovnice.

(* = doporučeno)
 

 

Balkovo peklo

Doprava: pěšky, kolmo.

 

Vyjděte z Počátek silnící směrem na Stojčín. Po delší rovince následuje ostrá zatáčka a za ní hned odbočka doleva k prvnímu Bílkovskému mlýnu.

Doporučuji jít po silnici dál. Pod kopcem po levé straně Balkův mlýn a zde hned u silnice pomníček padlým partazánům. Po pravé ruce budete mít sádky (rybářství Joachimstall). Odbočíte až za potokem, který protéká pod silnicí nenápadnou polní cestou doleva, kde se skrývá poslední ze tří mlýnů v údolí Pekla, Kopejtkův.

Cestou kolem projdete na hráz Kopejtova rybníka, který má dva přítoky. Vlevo na hrázi balvan s otiskem čertova kopýtka, pod hrází menší skalka s převisem.

 

Stezičkou kolem skály se můžete dostat zpět k Balkovu mlýnu. Doporučuji vrátit se na pravou stranu hráze k přepadu a pokračovat k jižnímu přítoku, který překročíte. Cesta vede dál lesem, ze kterého vyjdete a můžete se vracet doleva podél lesa k Bílkovskému mlýnu a na silnici a nebo rovně přes kopec do Vesců a do Počátek.  V přiložené mapě popisované trasy tečkovány modře. Autorkou snímků u tohoto "výletu" je p. Simona Rybářová.

Jindřichův Hradec

Město okresního formátu, veskrze příjemné. Místa s kouzlem především v okolí kostela Nanebevzetí P. Marie. Mě nejpříjemněji je v poslední době v čajovně U Zámku (klenutý průjezd z dolního rohu Náměstí Míru k zámku). Dobře bývá v Dada klubu. Při koncertech velmi intimní kontakt s účinkujícími. Hutkovi jsem rytmicky kopal do mikrofonu (stejně ho nepotřeboval). Jinak v Hradci veliký a zajímavý zámek, součástí muzea Krýzovy jesličky (pohyblivý betlém), kino, bazén. Z kulturních akcí vybírám letní „Folkovou růži“.

http://www.jhmd.cz odkaz na jízdní řád úzkokolejky. Jezdíval jsem především na jih, do oblasti známé jako Česká Kanada. Neuvěřitelná je především zastávka Kaproun, kterou tvoří jen a pouze litinový sloup s názvem stanice a ručně psaným jízdním řádem, to vše v hustém lese. Doufám, že se od té doby nic nezměnilo. Aktualizace 4.2.2010. Bohužel i ve stanici Kaproun se zastavil, nyní již všudypřítomný Cimrman a zanechal zde svůj otisk. Přiznávám, že mě to až tolik netěší. Asi je to pokrok a ten nelze zastavit.

Směrem na Obrataň jsem jel asi jen jednou, ale kolem Kamenice je to také pěkné.

 

Brtnice

http://www.brtnice.cz

(Rokštejn) Doprava: kolmo**, autem*(*doporučeno, **velmi výživné krpály-jen pro odvážné) 

Brtnice je o něco větší než Počátky a je odhadem přes 30km vzdálená. V místě je veliký, polorozpadlý a bohužel nepřístupný hrad (zámek), bývalý klášter, několik kostelů, barokní kapli naproti zámku přes údolí nevyjímaje. Městem protéká říčka, mostky přes ni samozřejmě lemovány barokními sochami. Řada pozoruhodných domů v různých stádiích oprav a rozpadů. Každým krokem o něco zakopáváte. Náměstí zprzněno komunistickým obchodním domem. Velice doporučuji.

                   

       

Každý lichý rok v červnu se na zámku konají Brtnické kovadliny a zámek je možno si prohlédnout. Fotografie jsou z r. 2009.

Údolím říčky Brtnice k zřícenině hrádku Rokštejn. Po cestě do (nebo z) Počátek možno navštívit Třešť (zámek) a Batelov (nepřístupný zámek, přístupná podniková prodejna Rejoice). Zvýšenou pozornost věnujte v obci Jestřebí kapli Panny Marie Královny, postavené r. 1998(!). Jedinečná architektura.

    

 

Telč

Na přelomu července a srpna se zde pravidelně koná festival "Prázdniny v Telči". Program najdete na www.prazdninyvtelci.cz . Jinak do Telče raději mimo sezónu.

Metánov, Kamenice, Stranná

Několik fotografií z výletu po blízkém okolí. Kamarádi z Brna přijeli v listopadu (2010) na Vysočinu. Tož na listopad bylo ještě dobře.

Metánovský kostelík a pamětní deska rodáka

      

Kamenický zámek, hotel na prodej, zahrada s torzem lípy v listopadu zavřená (takže bez fota) a kostel.

 

 

Hrazený kostelík (původně gotický) ve Stranné a opuštěná "Volksschulle" tamtéž.

   

Roštejn, Janštejn, Štamberk

Slavonice

Želiv

Copyright © Penzion Oloffson Všechna práva vyhrazena
Created by AVT design | Mapa stránek | Výměna odkazů