Ubytování Počátky -

EnglishDeutsch

Penzion Oloffson
Palackého náměstí čp.15
394 64 Počátky
tel. 420 722 594 403
e-mail penzion@oloffson.cz

Možnosti koupání


Nejbližší počátecký rybník vhodný ke koupání je rybník "Dvořákův", který leží na východním okraji města za rybníkem "Městským". Bez problémů ho najdete na přiložené mapě (trasa červeně tečkována). Rybník leží uprostřed polí a kvalita vody bývá, bohužel, brzy poměrně špatná.

Lepší situace bývá na "Velkém jezeře" (místním známější jako Valcha). Trasa na mapě neznačena, ale je to přímo na sever (na mapě směrem nahoru). Z náměstí vyjdete kolem právě opravovaného kina, rovně do kopce Horní ulicí až ke křižovatce u hřbitova, tam opět stále rovně kaštanovou (jírovcovou) alejí (naučnou stezkou "tkalcovských mistrů"). Na další křižovatce doleva, projdete rekreačním areálem p. Tomandla k Malému jezeru a vyloupnete se pod obrovskými lipami na hrázi Valchy. Vstup do vody je až na druhé straně a není nejlepší, ale koupání je zde krásné, zvláště v pozdní odpoledne (vyzkoušeno  2.7.2010). Voda tmavší, "lesní", ale průzračná a hebce chladivá!

Další možností je koupaliště v Polesí, které leží asi 3-4km severně směrem na Pelhřimov. V obci odbočíte doprava a stále se stáčíte spíše doprava, směrem k fotbalovému hřišti. Pěkné koupališťátko s ostrůvkem a chladnější vodou od pramene. Pěšky nebo na kole se sem dostanete lépe výše zmiňovanou kaštanovou alejí. Neodbočíte k Valše, ale pokračujete silničkou kolem dětského tábora Beruška, do lesa k prameni Sv. Ludmily a chatovou osadou Podliščí, stále proti proudu potoka až ke koupališti.

Pěkné koupaliště je také v Janštejně. Asi 5km směrem na Jihlávku (na křižovatce u kina dolů z kopce, na křižovatce u Chadimova mlýna rovně). V obci se držte vlevo podél bytovek a myslím, že je to třetí odbočka vlevo mezi barákama (ostatní nejsou průjezdné). 

Nejkrásnější, nejčistčí a největší přírodní koupaliště v blízkém okolí je lom v Horní Cerekvi, asi 10km, směrem na Jihlavu. Odbočka k pláži je hned na kraji obce. Za cedulí je táhlá rovinka, po levé straně železniční stanice a někde za nádražím (nebo na nádraží) je potřeba zaparkovat. Silnice zatáčí prudce doleva do podjezdu trati a Vy odbočíte naopak prudce doprava na polní cestu. Pláž upravená, vstup také, na druhém konci lomu potápěčská základna.

K lomu se dá dojet i poměrně blízko autem a zaparkovat na v sezoně placeném parkovišti. Vjezd na parkoviště ze silnice mezi Horní Cerekví a Novou Vsí.

Mnohem menší lom je u Čenkova (mezi Batelovem a Třeští). Neupravený vstup, ale velmi kvalitní voda.

Další vodní plocha vhodná ke koupání je prý zatopená pískovna u obce Antonka poblíž Kamenice nad Lipou, která na satelitních snímcích i ve skutečnosti překvapí jasně modrou vodou.

Žirovnický Budín bude mít asi problémy s čistotou vody v parných létech.
Mezi Jarošovem a Jindřichovým Hradcem je nějaká pískovna. Tam jsem bohužel
nikdy nebyl a podrobnosti neznám.

Kdo raději koupaliště "průmyslového" typu, tak nějaký aquapark je v
Jihlavě http://www.vodniraj.cz. Něco podobného je v Dačicích http://www.dasport.cz.
Copyright © Penzion Oloffson Všechna práva vyhrazena
Created by AVT design | Mapa stránek | Výměna odkazů